Reklama
 
Blog | Ivan Derer

2010

Různá média budou nebo už dělají rekapitulaci roku. Já médium nejsem.

 

Zahraniční politika

Nejzajímavější byl pro mě fakt, že zatímco se v České republice schylovalo k debatě o tom, kdy se začne debatovat o pomoci peklem postiženému Haiti, v izraelské polní nemocnici s kompletním vybavením a personálem, včetně IT specialistů, už na místě katastrofy probíhaly první operace.

Reklama

Země stále více mezinárodně izolovaná vyslala jako první okamžitě faktickou pomoc, zatímco všemi národy světa oblíbeným Čechům zřejmě ještě intenzívně brněl v mozku novoroční projev prezidenta o tom, že bychom se měli starat hlavně sami o sebe.

 

Česká politika

Nejzajímavější byl pro mě fakt, že si strana, vytvořená Miroslavem Kalouskem, jenž před pár lety oznámil lidem, že jedinou možností umožnění možnosti jeho vlastního vládnutí je spolupráce s komoušema, zvolila za svýho generálního tajemníka Pavla Severu, politika odkrouženýho lidma ve volbách k uhnití v politickym pekle.

Muž, proslavený svým menším než malým, tak bude znovu ovlivňovat životy lidí skrz chapadla politickýho hlavonožce a farmaceutické firmy si oddechnou.

 

Kultura

Nejsilnější počin v oblasti kultury byl pro mě jednoznačně film Pouta.

Na český poměry nevídaný napětí, skvělý výkony producenta, režiséra, scenáristy, herců a autorů & interpretů hudby mi daly naději, že v České republice může vznikat světová kultura.

Další věc, která mě zaujala, byla nízká návštěvnost filmu a zároveň obrovská návštěvnost děsivejch filmovejch sraček z dílen režisérů Trošky, Vejdělka nebo Jákla.

Pouta jsou film, který chci vidět ještě jednou…zatím jsem víc než jednou viděl jenom jeden film. Formanova Amadea před dvaceti pěti lety.

 

Technologie

Nejzajímavější byl pro mě nástup iPadu.

Už dlouho čekám na věc, která změní svět tím, že dá lidem možnost číst si knihy, noviny nebo se dívat na filmy na něčem, co si můžou vzít komfortně do postele. Věřím, že iPad, dokonce i ve svý nynější primitivní verzi, něčím takovým je.

Až bude umět i to, co dnešní laptopy, a vlastně určitě i víc, nebude už dál co řešit.

Generace, která přichází po nás, už papírový knihy, noviny a časopisy nebude registrovat.

Bohužel, je to boj s časem. Budeme držet palce Stevu Jobsovi, aby jeho skvělej mozek držely jeho transplantovaný játra co nejdéle při životě.

 

Výtvarné umění a hudba

Tady uhnu z klasickýho systému, kdy se vyhlašují díla vzniklá v rekapitulovaném roce.

Zahrada rajských pokušení od H. Bosche byla pro mě znovuobjevením roku 2010.

Dílo vzniklo někdy na přelomu 15. a 16. století, v době vrcholící evropské inkvizice, a já se na obraz dokázal i letos v madridském Pradu velmi dlouho dívat. Čím dál víc si myslím, že to je dílo, který k nám mluví s obrovskou naléhavosti i dnes a jeho autor by se jistě nedostavil na žádný předávání cen opruznejch anket typu Zlatý malující slavík, který nemaj nic společnýho s tim, co je skutečně dobrý.

Tím se slizce ale přece dostávám k hudbě. WWW rapující s Public Enemy, při jejich pražském koncertu, byl pro mě hudební, ale taky tak trochu silně dojemný zážitek roku.

 

Náboženství a mystika

Asi nejvíc mě překvapila agresivita celkem zajimavýho papeže Benedikta XVI, který při návštěvě Španělska obvinil Španěly, Francouze a Čechy z nedostatku zbožnosti.

Agresivita se z týhle komunity zřejmě prosákla i do komunity příznivců spikleneckých teorií a milovníků mystiky a astrálna všeho druhu, jinak si nedovedu vysvětlit agresivní vystupování vyznavačů těchto bohů v internetových diskusích.

 

Společnost

Nejlepší společenskou zprávou bylo jednoznačně snížení spotřeby piva v České republice o dvanáct procent proti roku 2009.

Na gymnáziu mi známej několikrát řekl, že pivo gumuje mozek a já s ním dnes, v odklonu skoro třiceti let a s děsně pogumovanym mozkem, musím souhlasit. A nejenže gumuje mozek, ale navíc způsobuje impotenci a děsivou prasečí obezitu.

Zpráva o tom, že Češi pomalu opouštějí tuto zvláštní dobrovolnou společenskou cestu, je v dnešní vánoční době krásná.

 

Moh bych psát furt dál, ale takhle to asi stačí.

 

Izraelští doktoři v akci.

 

Steve Jobs icons mosaiced

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benedikt XVI visiting Spain – I love this photo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WWW – Pouta

Garden