Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Vrazi mezi námi

Každý si určitě pamatuje záběry hořícího letadla na letišti Congonhas  v Sao Paulu ze 17. července. 199 mrtvých a nezvěstných jako konečný účet největší letecké katastrofy v dějinách země. Záběry šokovaných lidí na letišti, kteří viděli své blízké zemřít v přímém přenosu. Esemesky na schůzi, kdy se dozvídáme, kdo byl v letadle. Politici za zavřenými dveřmi. Chaos. A všichni chtějí vědět, proč se to stalo. A já vim, že vrazi budou dál chodit mezi námi.

Vrazi obyčejný lidský slušnosti.

Asi musíme všichni vidět slzy pozůstalých a spálená těla v igelitových pytlích. Asi je to kvůli sledovanosti nějaký televizní stanice, že jo. Lidi chtěj vidět krev a pak si vo ní povídat v baru nebo v hospodě. Krev zvyšuje sledovanost stejně jako známý jméno. Lidská bolest v přímym přenosu vystřídaná reklamou na zubní pastu musí fungovat. Jako že si lidi pak koupěj zubní pastu.

Na schůzi je ticho. Nikdo nemluví. Já nikoho neznal, ale vidim, že lidi okolo se dívaj do země. Je ticho. Potom Flavio řiká, že někoho znal. Přidávaj se další. Máme všichni za sebou víc jak stopadesát startů a přistání…

Reklama

Normální lidi cejtěj, že za náma přišla na schůzi smrt, dotkla se nás a šla někam za barák na silnici. Vrazi slušnosti vezmou kameru a jedou na místo točit mrtvoly. Televize je všudypřítomná, takže čerství pozůstalí můžou svoje nejbližší vidět čerstvě po smrti on-line. Když ne v televizi, tak aspoň na internetu.

Zpráva obletí svět a zvýší prodej nějakejch děsnejch kravin a sledovanost stupidních pořadů. Po tejdnu už zpráva nikoho nezajímá, mrtvoly zmizej a tvrdě pracující čtoucí Blesk nebo Veja – tupou brazilskou obdobu českého týdeníku Týden –  se uklidněj, že jim nic nehrozí.

Obrázky sou hezky barevný a dominuje červená.

Politici se jedou vyfotit na místo neštěstí a vesele se usmívaj nad haldou trosek.

Po Vrazích slušnosti nastupujou Vrazi zdravýho rozumu.

Prezident se vyjádří, že o krizi trvající deset měsíců – od katastrofy Boeingu společnosti GOL, který se srazil s tryskáčem plnym exekutivců a spadnul do džungle – neměl ani tušení. Chaos, který vládne skoro rok na letištích, to si snad někdo musel vymyslet. Po něm se vynoří démonická postava šéfa kontrolního úřadu brazilských letišť Pereiry, kterej řekne, že všechno co vyletí nahoru, musí zase padnout dolu, je to holt fyzika.

Všichni chtěj vědět, proč se to stalo. Krátká přistávací dráha, déšť, kolem letiště město, závada na letadle…po tejdnu, kdy se zjistí, že chyba byla pravděpodobně v letadle, paparazi nafilmujou vládní úředníky jak dělaj radostný obscéní gesta, že sou z toho venku.

Po analýzách černejch skříněk má Veja – myslim tim nějakej zkurvenej redaktor – jasno! Může za to pilot! Sice byl fakt dobrej, ale prostě pravou turbínu nechal na plnej tah a tim pádem letadlo pokračovalo v jízdě a nemohlo vysunout spoilery. Vyšetřování, který bude trvat měsíce, šéfredaktora časopisu nezajímá. Důležitý je, před krátkej článek s šokujícim odhalenim, umístit dvacet reklam na krémy proti stárnutí, žiletky Mach a životní pojištění.

Při tomhle už fakt musim jít ven křičet z balkónu sprostý slova.

Kdo někdy viděl páky ovládající motory v Airbusu A320, musí mu bejt jasný, že je to nesmysl. Proč by to kapitán sakra dělal?! Obě páky sou jasně vedle sebe, nejsem si jistej, ale řek bych že je dokonce při přistání ovládá najednou. Něco kapitánovi zabránilo turbínu vypnout. Co, na to si týdeník VEJA nepočká. Senzační odhalení je na světě, prodej reklam trhá rekordy. 

Airbus pošle vyjádření, že za nic nemůžou. Klidně ale posílaj letadla s nefunkčnim reversem – Airbusu v Sao Paulu nefungoval na pravym motoru zpětnej tah, kterej se používá při brzdění – do vzduchu, protože v manuálu je napsaný, že to nevadí.

Všichni řikaj, že za nic nemůžou.

Nejlepší je to hodit na pilota. Stejně je mrtvej, tak je to jedno.

Když už neřvu, přemejšlim nad tim, kam asi dneska Vrazi pudou.

Setkaji se v parlamentu? Nebo v golfovym klubu? Nebo snad na večírku, kam přídou kromě Vrahů i jiné celebrity?

Vychází najevo, že vysocí vládní úřednící, kteří měli letecké společnosti držet na uzdě, dostávali nezištné dárky v podobě letenek do všech koutů země.

V Březnu soud v Sao Paulu zakázal velkým letadlům, jako třeba A320, přistávat na letišti Congonhas. Letiště jednoduše nevyhovuje bezpečnostnim požadavkům. Letecké společnosti začaly protestovat, že jim děsně klesnou tržby. Vzápětí nejvyšší soud rozhodnutí podřízeného soudu zrušil. Kolik Vrahů si podalo před vynesenim rozsudku ruce, se už asi nezjistí.

A Vrazi slušnosti, Vrazi zdravýho rozumu a Vrazi jen tak, budou dál chodit mezi námi, ať je to v Americe nebo v Čechách.

Protože tyhle typy, kterejm vizualizace neštěstí a "zaručený superzprávy" zvedaj prodej a další, pro který je bezpečnost jen překážkou k větším výnosům a pravidelnému ekonomickému růstu, ty sou všude.

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama