Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Stavitelé zdí

Sedim v centru Bogoty a u oběda se s místníma hádám o významu stavby pět metrů vysokýho plotu mezi USA a Mexikem. V nějaký debatě sem čet radu, podle který by se Česko mělo obehnat drátěnym plotem, aby byl klid. Teď vidim, že přesně to samý budou dělat Američani.

Koridorem mezi stávající zdí, nebo novou zdí a novym drátěnym plotem, dlouhym 1200 kilometrů, se bude prohánět 7000 agentů v rychlejch gazíkách.

Na tim všim bude lítat robot, kterej si bude na otrhaný přeběhlíky svítit infračervenym světlem a on- line posílat obrázky někam do policejní centrály. Kamery a pohybový senzory sou samozřejmostí.

Celý to bude stát 8 miliard dolarů a zabraňovat ilegálnímu přílivu levný pracovní síly do USA.

Reklama

Vidim v televizi americkou domobranu připravenou střílet, skupinky lidí potácející se temnou pouští, americký evangelický aktivisty dávající vyčerpanejm lidem vodu a jídlo, mexický policajty pokoušející se odradit odhodlaný muže, který jediný, co maj sebou, je fotka rodiny, od přechodu hranic, americkou pohraniční stráž chytající stejný lidi na druhý straně a deportující je zpátky. Od roku 2000 kolem 3,5 miliónu.

Proč se ale vlastně Mexičani pouštěj do děsnýho dobrodružství, při kterym jich jen v tomhle roce už 472 zemřelo v poušti?

Chudinský čtvrti Mexico city maj pitnou vodu třikrát za tejden, jídlo se hledá na smetišti a peníze sou k vidění hlavně falešný.  Existenční starosti mnoha miliónů Mexičanů se pohybujou na úrovni „život nebo levná smrt.“

„Já s tim souhlasim, prostě to Američani chtěj víc kontrolovat.“ řiká Juan.

“ Blbost, chtěj víc kontrolovat přísun drog.“ řiká Fernando. Asi něco ví, protože USA sou největšim odběratelem kokainu od Kolumbie.

“ Myslim, že lidi by měli mít právo se volně pohybovat, navíc lidi, který fakt chtěj pracovat.“ řiká Luv.

“ Prostě chtěj akorát utratit peníze,“ řikám já.

Tak mudrujem a pijem kolumbijský pivo Aguila. Možná sme někdo blíž a někdo dál pravdě, ale mám pocit, že novodobá čínská zeď táhnoucí se od Mexickýho zálivu, přes Texas, New Mexico, Arizonu až do Californie, odhodlaný muže z Mexika nezastaví.  

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama