Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Podstata života

Je krátce po poledni. Před kostelem vyřvává stará cikánka.

Španělský kostely jsou pro nevěřícího psa krásnou výstavní síni. V Toledské katedrále visí nakřivo u dveří moc hezkej obraz papeže Pavla III od Tiziana Vecelliho, hned vedle všude El Greco.

El Greco byl zřejmě fanatik( a nebo to viděl všechno trochu jinak, když byl z Řecka): zamořil Toledo něčim, co v jeho době muselo bejt skoro až vulgární. Psychedelické tahy tmavé, dusné, až melancholicky tvrdé modré, a duše po tom všem mizí náhle kamsi nahoru a nechává za sebou protažené obličeje mužů a prázdné pohledy dítěte.

V Segovii sedí před kostelem žebrák na kolečkovym křesle. Žebrákům u kostela moc nevěřim. Navíc vim, že se kámoší s tou cikánkou a celý je to hodně průhlednej stisk na mozek lidstva, mířícího ze svatostánku někam za zábavou.

Reklama

Cikánce je tak šedesát a má krásný černý šaty.

Hrubym hlasem komanduje svoji firmu před katedrálou. Pak se začne hádat s jinou cikánkou. Hlasy se zvýší…barevný dečky létají vzduchem, jako obrovský motýli.

Cítim na sobě pohled žebráka. Má jednu nohu dlouhou.

Přemejšlim nad svym pocitem.

Mám mu snad dát…? Dal bych mu kdekoliv jinde, než před tím kostelem.

Překvapí mě to.

Kolem se potácí vepřová masa turistů s foťákama na krku. Hned se fotí a za jejich zády vrže kolečkový křeslo.

V katedrále je jeden obraz, kterej mám rád. Je na něm totiž velmi hezká podstata života. Na stromu poznání hodují zvrhlíci, aniž by tušili, že jim kostra podsekává kmen, jak nějakej bobr. Světec se snaží bídáky přemluvit, aby toho nechali, ale ti se místo toho navzájem objímají. Ďábel celej strom táhne provazem k zemi.

Nevypadá to, že to dobře skončí, ale atmosféra toho obrazu je poměrně veselá.

Cestou domu, poté, co mě oprudí místní komunistická mládež pozvánkou na demonstraci, sleduju v horách obrovskej, 150 metrů velkej kříž v Údolí padlých. Nechal ho postavit Franco na památku obětí občanské války.

V roce 2009 komplex památníku španělská vláda uzavřela a vyslala betonářský firmy, který pomocí pneumatickejch kladiv a další těžký destrukční techniky začaly „rozebírat“ sochy Ježíše Krista a Panny Marie, coby symboly odsouzeníhodného režimu, kterej použil vězně války na výstavbu památníku obětem války. V současnosti se debatuje o tom, jak moc jsou sochy zničený a jestli by bylo možný je opravit.

Podstata života má teda zřejmě tři rozměry. Příjemnost a radost, předávanou v ruznejch formách z generace na generaci, absurdní blbost, předávanou taktéž tamtéž a čas, kterej běží chvíli dopředu a chvíli zpátky.

Ale jak do tohodle zapadá temný proud (Dark flow), který rychlostí 600km/s stahuje shluky galaxií do jednoho místa mezi souhvězdím Kentaura a Plachty?

Co s tím, nevim.

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama