Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Oko za oko

Nahý indiáni ve větvích stromu drží samopaly. Maj válečný barvy na tváři a ve tvářích jim je krásně vidět odhodlání. Vláda sice vyhlásila jejich území za chráněnou oblast, ale to neznamená, že je jejich země opravdu zachráněná před bělochem. Píše se rok 2007.

Plíce planety. Kdo vymyslel tuhle děsnou floskuli.

Je to kromě výrobny kyslíku taky domov lidí. Žijou tam taky lidi, kterejch se civilizace tak jak ji známe a milujeme, vůbec nedotkla. Eště je nenašla a neučinila šťastnejma.

Maj svoje zvyky a náboženství a ty bělošský fakt nechtěj.

Reklama

Vládní výzkum ukáže, že je sice na oblasti Amazonie 727 chráněnejch území, ale další výzkum a fotky ze satelitu ukážou, že ve dvaceti procentech těchhle rezervací pokračuje ničení lesa úplně stejně, jako dřív, než se dostaly na seznam.

Potom nastoupěj příznivci ničení, kterejm se taky někdy říká muži pokroku a zvyšování produktu, a řeknou, že výzkumníci sou anarchisti a že to neni plošný kácení ale selektivní, což je vlastně pro prales eště příznivější než kdyby se tam vůbec nekácelo.

Pak se ozvou pěstitelé krav, že potřebujou zvětšovat stáda a kráva se prostě v lese nezorientuje. Musej přeci ten les vypálit, aby mohli vytvořit bezva louky a nasytit hladovou populaci. Takže větší část pralesa neni vykácená, jak by si někdo moh myslet, ale vypálená. Že tam bydlej lidi, to zemědělce nezájímá, musej přece nasytit jiný lidi a vydělat peníze, aby mohli vypěstovat víc krav a pro ty zase musej vypálit jejich životní prostor.

Výzkumníci se nesměle ozvou, že přece ty fotky sou jasný a že když to bude takhle pokračovat dál, za pár let se nebude dát dejchat.

Politici, uplacený dřevařskou a sedláckou lobby, výzkumníkům okamžitě utáhnou opasky a veřejnosti vysvětlej, že výzkum neplatí, protože jeden z vědců je placenej z USA a jeho kolegyně má nemanželský dítě.

Nervózní veřejnost si oddychne, že žádný nebezpečí od životního prostředí nehrozí a okamžitě se přeorientuje na nejnovější informace ze světa fotbalu.

Území je tak veliký, že zákon se na něm moc těžko vymáhá. Vláda nemá peníze na armádu vojáků, který by poslala do lesa chránit zákon před divokejma dřevorubcema nebo pěstitelema soji.

Během tohodle kecání mizi každej den stovky hektarů pralesa a s nim i vzácný druhy rostlin, zvířat a…lidí.

Pro indiány neni strom " dřevo."  Je to pro ně živá bytost, kterou někdo, pro ně bezdůvodně, zaživa upálí a nebo seřízne motorovou pilou.

Smrt čeká každýho bělocha, kterej by na území kmene Uru-eu-wau-wau ve státě Rondonia, chtěl prudit s kácením nebo ničenim lesa.

Oko za oko.

Zatimco na jinejch chráněnejch územích roste ničení lesa v řádu desítek procent ročně, na území zmíněného kmene je to jedno procento za rok 2006.

 

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama