Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Finské zklamání

Někdy koncem června přišel mail. Zezačátku sem to vůbec nechápal. Psalo se tam, že firma Nokia, kde už deset let pracuju, se sloučí s firmou Siemens. Myslel sem si, že to je vtip začínajícího léta, který hnalo i na sever od Helsink teploty přes třicet. Po pár dnech už ale bylo jasno. Největší telekomunikační fůze roku 2006, sloučení "infrastrukturních" divizí firem Nokia a Siemens do Nokia Siemens Networks, proběhla médii, stala se tak faktem a integrační týmy začaly pracovat. Start nové společnosti byl naplánován na 1.1.2007 a po schválení protimonopolními úřady v USA a EU to vypadalo, že Day1 nemůže nic ohrozit. Jak vypadá situace dnes?

Hlavním motivem fůze byl fakt vymezení se vůči světové jedničce mezi výrobci telekomunikační infrastruktury, firmě Ericsson a dvojce Alcatel-Lucent.

Švédská firma vede světové žebříčky prodeje moderní telekomunikační technologie ( GSM, WCDMA, Broadband) a francouzsko – americkému konsorciu se daří držet druhou příčku v tomtéž.

Nová firma(Nokia Siemens networks – spojení finské a německé kultury) měla tedy zaujmout třetí příčku a odtrhnout se od věčných " kolemjdoucích" – firem jako Motorola (USA), Nortel(USA), Cisco (USA) a v poslední době stále více se objevující čínská Huawei.

Reklama

"Those guys are now getting nervous" poznamenal na adresu výše zmíněných konkurentů Simon Beresford – Wylie, CEO Nokia Networks a zároveň budoucí CEO zfůzované firmy, během prvního projevu k zaměstnancům.

Dál se, alespoň pro mě, nedělo nic. Čas běžel, exekutivní týmy nové firmy se navzájem nominovaly a integrační týmy pracovaly bez volnejch víkendů. Vypadalo to, zejména po schválení již zmíněnými protimonopolními úřady, že vznik nové firmy nemůže nic ohrozit. Optimistická vyjádření nových exekutivců, kteří byli "excited" a "positive", nenechávala nikoho na pochybách, že Day1 se blíží.

Až do 14.12. 2006.

Email měl nadpis "Nokia Siemens Networks start of operation update." Málem sem to zas omylem vymazal bez přečtení, ale něco mě tam přece jen zaujalo. Day1 se POSOUVÁ. Už to neni 1.1.2007, ale první čtvrtletí 2007, což by se dalo spekulativně vysvětlit jako 1.4.2007.

"Those guys are now laughing," napadlo mě jako reminiscence na počáteční výrok CEO.

Co způsobilo, že, v dnešnim světě "splněnejch termínů", zmíněné grandiózní sloučení neuspělo hned ve svém prvním kroku, úspěšném startu v předem stanoveném termínu, s jasně negativnim dopadem na akcie obou firem?

Počáteční odhady mluvily o 200 milionech Eur chybějících na kontech Siemensu. Částka se posléze zdvojnásobila, německá policie vtrhla do kanceláří firmy a Thomas Ganswindt, bývalá hlava(do září 2006) fůzující firmy Siemens, člověk, který přímo stál u myšlenky a zrodu Nokia Siemens Networks, se ocitl ve vězení, jako vedoucí komplotu.

Další akce policie jenom rozkrývaly aktivity gangu napříč Siemensem. Přes 400 milionů Eur, zmizelých z kont firmy, bylo pravděpodobně použito jak na uplácení zákazníků, tak na vlastní obohacení členů korupční sítě.

Uplácení klíčových lidí ze zákaznických firem je poměrně běžný spůsobm jak získat kontrakt pro dodavatelskou firmu. Rozhodnutí vedení firem o výběru dodavatele, nemající žádnou logiku, přicházejících neočekávaně a s definitivní platností, se dá během roku vidět mockrát. Nedělám si iluzi, že se to neděje v jiných odvětvích lidské činnosti.

Abych se ale vrátil k titulku.

Finská kultura je zvláštní. Docela bych řek, že je podobná zemi, kde vznikla. Krutý podmínky, kde Slunce "svítí" jen půl roku, mrazy dosahující v Laponsku minus padesáti, stepi, kde nic neni, jen nízký jehličnatý stromy a zamrzlý moře.

Největší počet sebevražd na počet obyvatel je zřejmě přímym důsledkem bezůtěšnosti prostředí. Alkoholismus Finů je pověstný.

Byl sem světkem prudký hádky, kdy Fini zatvrzele opakovali, že by radši zemřeli v boji, než se podali Rusům, nebo Němcům. Věřil sem tomu.

Věřim tomu, že do těch lidí přešlo něco z jejich země. Strohost, tvrdost a určitej druh přímýho jednání. Korupce ve Finsku skoro neexistuje, a když, tak úplně minimální.

Jakej asi musel bejt pocit těhle lidí, když zjistili, že někdo s kym chtěli spojit svojí budoucnost, je podvodník a má zálibu v uplácení.

 

 

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama