Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Bakšiš

"Dobrý den, pane Novák." "Dobrej, Ivane, dlouho sem tě neviděl!" "Jak se máte?" "Ale, znáš to, no...mám osumset tisíc kilometrů bez nehody a teď sem se klepal, že mi za prkotinu seberou řidičák, víš co by to pro mě znamenalo!"

 

Po dlouhý době sem v zase zpátky v Čechách. Je teplo jako v Brazílii a všude okolo vidim krásnou, jarní, zelenou barvu.

Vyjedu z Nuslí a po neuvěřitelnejch smyčkách se octnu v kolapsu pod Nuselskym mostem. Nemůžu tam ani zpátky. Auta se motaj pod mostem sebevrahů. Řikám si, eště aby mi tak na střeše jeden přistál!

Reklama

Nikde nevidim žadný policajty, který by se snažili koordinovat pondělní dopravní peklo v okolí zavřený spojky mezi východní částí Prahy a centrem města.

Přece museli vědět, že se to stane! Proč NIKDE nejsou…

Odstavim auto a pokračuju pěšky. Míjim auta a v nich nervózní lidi. Jeden se dokonce snaží projet rozkopanou silnicí u Albertova. Končí u bagru. Ani tady nestojí hlídka.

ÚPLNĚ SE NA TO VYKAŠLALI!

Primátor je na horách, takže policajti se nemaj koho bát, nebo co? Úředníci si dělaj co chtěj, když jejich šéf pohřbívá šerpy?

Dumám a pokračuju v chůzi směrem k plaveckému stadionu v Podolí. Musim jít plavat, když neplavu, začnou mě děsně bolet záda, někdy až tak, že nemůžu pořádně chodit. Když plavu, je to dobrý.

A ve sprchách potkám známýho z minulýho života.

"To chápu pane Novák. A co se stalo?"

"Překročil sem minulej rok rychlost v obci o 20 kilometrů. V lednu se mi to stalo podruhý, to už je velká pokuta a řidičák na půl roku!"

Věděl sem, že se něco děje se zákonama, ale takovýhle rány sem nečekal.

"V březnu mi přišla obsílka a tak sem šel k projednání přestupku. Policajt mi řek, že přídu na půl roku o papíry. Úplně sem se rozklepal. Od tý doby se klepu pořád, když du k poštovní schránce. Může to přijít třeba po dvou měsících od "spáchání" přestupku. Mám teď mapu všech radarů v Praze, místo před sebe se teď koukám nahoru, jestli tam náhodou neni kamera…ehh."

"A jak to dopadlo?"

"No, znáš to…" řek a udělal rukou pohyb, ze kterýho se mi udělalo trochu na blití.

"Co…"

"No, to víš, musel sem dát BAKŠIŠ a je to v pohodě, ale ten stres. Ale teď už mám na policii kamaráda, tak kdyby zase něco…"

Nezeptal sem se kolik. Musel sem si sednout, protože mě úplně opanoval vztek až skoro do mdloby. Nenávist, nejdřív na politiky, který prosaděj zákony, který sami nedodržujou, ale poddaný přitom, kvůli těm samejm zákonům, třískaj bičem od rána do večera.

Potom na úředníky, který ze svejch teplejch kanceláří celou věc podporujou.

A nakonec na ty, který maj z celý věci finanční prospěch. Policajti, který už nemusej riskovat při vybírání úplatků na ulici, ale oběti jim prachy přinesou pěkně až pod nos na služebnu. Bojej se do ulic, když se dělá uzavírka důležitý silnice v centru města, aby si náhodou něco nevyslechli od napruzenejch řidičů. Tak radši seděj v kanclech a čekaj, až jim lidi přinesou peníze.

Vim, že existujou i dobrý politici, úředníci a policajti, ale jelikož mám zrovna mlhu před očima, tak žádnýho z nich nevidim.

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama