Reklama
 
Blog | Ivan Derer

Alkohol

Když sem před nedávnem potkal Neth, známou, který sem před lety prodal auto, trošku sem se obával. Auto přece jen nemělo úplně všechny čtyři pohromadě. Ale Neth se na mě z dálky smála a když sme pak seděli v bufetu, řekla mi, že auto už prodala. Bylo děsně neekonomický. Jezdilo totiž na benzín.

Díval sem se zaraženě.

" No, když sem s nim jela do Niteroi k vodě, stálo mě to 25 realů!"

"Hm."

Reklama

"Nemohla sem jezdit často, maximálně dvakrát za měsíc."

"A co si udělala?"

"No, auto sem prodala a koupila jiný. Teď ale můžu k vodě do Niteroi jezdit každej tejden."

Pousmál sem se. Teď mi Neth bude řikat, že ušetří pár Realů tim, že má nový auto, dumal sem přechytrale.

"Auto je Flexi, to znamená, že může jezdit buď na benzín, nebo na alkohol. Navíc mám eště přepínač na plyn. Kdybych brala benzín, byla bych blázen! Benzín stojí 2,8 realu ( asi 28 korun) a alkohol 80 centů (asi 8 korun). Takže mě teď cesta do Niteroi stojí 8 realů."

"No jo, ale to muselo bejt dost drahý, takový auto."

"Ne, Flexi auta sou úplně stejně drahý jako ty na benzín. Nechápu, proč vůbec eště lidi kupujou auta jenom na benzín."

Díval sem se Neth do sympatickýho černýho obličeje. Vytáhla cigaretu, hodila si nohu přes nohu a naráz vyprázdnila sklenici piva a řekla si o další.

Nechtěl sem zůstat pozadu, tak sem taky dopil. Nemusel sem ani nic řikat a další sklenice stála přede mnou.

"Ale to auto určitě jezdí děsně pomalu a špatně akceleruje."

"Řikaj, že motor má o 25 procent nižší účinnost, když je v něm alkohol, ale já vůbec nic nepociťuju." řekla Neth a napila se.

Já sem si právě řikal, že začínám ten alkohol pociťovat. Ale rychle sem dopil a mávnul na číšníka, přece se nenechám v pití alkoholu zahambit od třicetiletý černošský kadeřnice!

Dokouřila a hodila cigáro na chodník. Zničehonic přiběh odněkud pes a chtěl cigáro sežrat. Nepovedlo se mu to.

Rozloučil sem se s Neth. Ona šla do práce a já se potácel k domovu.

Druhej den sem si šel na den pučit Flexi auto. Vybral sem si Astru a vyrazil. Koupil sem plnou nádrž a zaplatil třetinu toho, co platim normálně. Ujel sem možná sto kilometrů a rozdíl mezi benzínem a alkoholem – správněji ethanolem, sem neobjevil. Auto se chovalo úplně normálně.

Začal sem si víc všímat cedulí u pump. Cena alkoholu byla ve většině případů fakt kolem jedný třetiny ceny toho nejlevnějšího benzínu.

Přestal sem chápat oblibu benzínovejch aut. Nemaj vůbec žádnou výhodu!

Kouknul sem na internet, jak argumentuje benzínová lobby. Ahhh, starý!

Cukrová třtina se musí ke zpracování dovážet náklaďákama na naftu. Vzduch se v Sao Paulu pročistil díky zavedení autobusů jezdících na alkoholovej diesel. Zvětšující se nároky na pěstování cukrové třtiny povedou k ještě většímu ničení pralesů. V Brazílii leží ladem stovky tisíc hektarů úrodné půdy, kde se nepěstuje nic, takže neni potřeba nic kácet. Když se bude pěstovat děsně moc cukrový třtiny, nebude se pěstovat kukuřice a rejže, a lidi začnou chcípat HLADY. Musel sem se usmát zrovna nad touhle stupiditou. TO SAKRA OLEJÁŘE NENAPADNE NĚCO CHYTŘEJŠÍHO?!

Základy k dnešnímu světovému prvenství Brazílie ve využití obnovitelných zdrojů pohonných hmot položila už v sedumdesátých letech vojenská vláda systémem dotací výrobcům alkoholu a většim zdaněním produktů z ropy. Dnes Brazílie podepisuje dohodu s Japonskem o dodávkách ethanolu a americkej prezident přijíždí zjišťovat, jak to funguje a dohadovat zvýšení dodávek ethanolu z Brazílie do USA.

Auto sem vrátil a cestou domu si koupil láhev Cashaçy, brazilskýho alkoholu, vyrobenýho z cukrový třtiny. Držel sem láhev v ruce a zamyšleně ji odzátkoval.

Přičichnul sem. Krásně voní! Napil sem se a surová pálivá chuť mi zaplnila útroby. Jako, když si dám v Čechách panáka slivovice.

 

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama